Popis
Mravenisko s gelom (rozmery balenia 22 x 6 x 22 cm) umožňuje zlízka pozorovať život kolónie mravcov. Vďaka priehľadnému gelu môžete pozorovať život mravcov, tvorbu chodieb a tunelov. Mravenisko obsahuje pripavený výživný gel pre mravce a zväčšovacie sklo. POZOR! Balenie neobsahuje živé mravce! Budete potrebovať cca 10 - 15 mravcov nachytaných v prírode podľa inštrukcií v návode.
Edukačná hračka mravenisko - mravčia farma je vhodná pre deti od 6 rokov, pre školské a študijné účely, aj ako unikátna dekorácia pracovného stola. Vzhľadom k originalite tohto produktu sa určite nájdu aj ďalšie možnosti využitia. Mravce žijú asi 2 mesiace. Po ukončení pozorovnia nezabudnite mravce vypustit naspäť do prírody! Tunely môžete jemne vypláchnuť vodou a začať nové pozorovanie.
Mravenisko umožňuje deťom zblízka pozorovať život malej kolónie mravcov. Prosíme Vás - po ukončení pozorovanie mravenisko otvorte a položte do trávy. Mravce tak vylezú naspäť do svojho prirodzeného prostredia. Ďakujeme!
Upozornenie: Mravenisko - mravčia farma pre deti neobsahuje živé mravce! Budete potrebovať cca 15 mravcov nachytaných v prírode podľa inštrukcií v návode.
Mravčia farma pre deti - spoznaj život mravcov
Mravenisko pre deti je určené pre malých pozorovateľov od 6 rokov. V prípade mladších pozorovateľov je nutný dozor dospelej osoby. Mravce žijú na našej planéte viac ako 100 miliónov rokov. Pozorujte ich zblízka a naučte sa všetko o tom ako žijú. Mravenisko - mravčia farma pre deti je zabezpečená proti úniku mravcov a výživný gel obsahuje všetko čo mravce potrebujú k životu.
Kde zoberiem mravce?
Do mraveniska je najvhodnejší mravec lesný. Do mraveniska neodporúčame drobné mravce, ktoré žijú v budovách a domácnostiach. Pre získanie mravcov sa vyberte do lesa. Na zbieranie mravcov odporúčame doprovod dospelej osoby. Ideálne je mať gumové rukavice, lyžičku a malú uzatvárateľnú nádobu. Podrobnejší návod je na balení mraveniska pre deti. Pred vypustením mravcov im do gelu urobte priloženou paličkou 4 dierky do gelu hlboké asi 1 cm. Tie budú slúžiť ako základ pre prvé tunely, ktoré mravce začnú kopať. Mravce budú potrebovať pár dní, pokiaľ sa aklimatizujú vo svojom novom domove.
Mravenisko - ako žijú mravce
Keď sa povie mravenisko tiež si predstavíte kôpku ihličia v lese? Áno, tak vyzerá nadzemná časť mraveniska. Pod zemou však mravenisko kľudne môže siahať 2 metre do hĺbky. Spletitú štruktúru chodieb a komôr vykopali usilovné robotnice. Kolónia mravcov žije spolu ako jedna veľká rodina, kde má každý člen vopred určenú svoju úlohu. V každej kolónii mravcov nájdete robotnice, trúdy a jednu alebo viac kráľovien. Trúdy a kráľovné sa rozmnožujú a zodpovedajú za udržanie kolónie mravcov. Robotnice sa starajú o vajíčka, larvy, kukly a kráľovnú. Zároveň bránia mravenisko pred nepriateľmi a zbierajú semená rastlín aj uhynuté živočíchy.
Kráľovná mraveniska žije v najnižšej komore mraveniska, odkiaľ vylezie len raz v živote kvôli páreniu. Párenie sa zvyčajne odohráva v priebehu mája. Kráľovná po párení okamžite zhodí krídla a vráti sa naspäť do najnižších úrovní mraveniska, kde znáša vajíčka. Mravčie vajíčko je zhruba veľké ako zrnko piesku a robotnice ho ihneď uložia na vopred určené miesto v mravenisku. Zhruba o 10 dní sa z vajíčka vyliahne malá larva. Mravčia larva nemá oči, ani tykadlá a nôžky. Úlohou robotníc je o larvu sa postarať a kŕmiť ju. Keď je dostatočne vykŕmená, zakuklí sa. V tomto štádiu vývoja mravce potrebujú teplo, preto kukly robotnice presúvajú do vyšších poschodí mraveniska bližšie k povrchu. Keď sa skončí statické zakuklenie, začína sa život mladého mravca. Mravce prírode žijú zvyčajne niekoľko týždňov.
Mravce v prírode sú užitočné
Mravce lesné sú nesmierne dôležitou súčasťou ekosytému lesa. Mravce svojou neutíchajúcou aktivitou skvalitňujú pôdu a zvyšujú jej produktivitu. A nezabúdajme že zároveň sú aj významným regulátorom škodlivého hmyzu. Robotnice svojou aktivitou v mravenisku a jeho okolí premiestňujú a premiešavajú veľké množstvá zeminy a organického materiálu. A to jednak do značnej hĺbky pod povrchom mraveniska a aj na povrchu v širšom okolí. Tým vlastne mravce prispievajú k zlepšeniu prevzdušnenia pôdy, udržiavaniu priaznivého režimu vlhkosti v pôde. Všetky tieto aktivity výrazne prispievajú k zvyšovaniu úrodnosti pôdy. Nezabúdajme na to, že aj prenášanie semien mnohých druhov rastlín pomáha ich ďalšiemu šíreniu, zvyšovaniu stability porastov a rozvoju rôznorodosti lesa. Okrem toho mravce výrazne spestrujú jedálniček ostatných živočíchov. Spevavé vtáctvo, obojživelníky a plazy, medvede, jazvece, líšky a ďalšie živočíšne druhy využívajú mravce ako potravu pre seba, alebo pre svoje mláďatá.
Zábavné fakty z mraveniska a zo života mravcov
Podľa odborných odhadov sa hmotnosť všetkých mravcov žijúcich na zemeguli rovná súčtu hmotnosti všetkých jej obyvateľov.
Za jeden deň celé mravenisko skonzumuje asi 1 kg hmyzu, najmä hmyzích lariev.
Mravce unesú asi 50 násobok svojej hmotnosti. Ak sa chceme silou vyrovnať mravcovi, musíme zdvihnúť 3 osobné autá.
UPOZORNENIE: Mravenisko - mravčia farma pre deti nie je hračka pre deti. Odporúčame dohľad dospelej osoby. Mravčia farma pre deti patrí medzi obľúbené vzdelávacie hračky.